CLICK on Organization Graphic for EVENT

Welcome to the
OFFICIAL HOME PAGE of
MASONIC WEEK

Visitors since December 4, 2003
UPDATED 021116@0530 HRS
Published and Maintained by:
Dan Pushee, kych52fl@gmail.com
FOR COMPLETE INFORMATION
ON ALL YORK RITE BODIES
CLICK HERE: www.yorkrite.org

Information on this Site provided by
Grand Council Allied Masonic Degrees AMD
Shane Harshbarger, Grand Secretary
519 Park St., Des Moines, IA 50309
515-865-4727 E-Mail: shaasr@gmail.com
Moises I. Gomez, Event Co-ordinator
526 Kaplan Street, Roselle, New Jersey 07203
Cell- 201-615-8755
Email- gomez1rego@aol.com

OFFICIAL PROGRAM
2016 SCHEDULE OF EVENTS

THURSDAY FEBRUARY 11, 2016
8:00 AM Trinity Chapel No. 2
St. Thomas of Acon
Ernest Berry Worthy Master
David A. Grindle, Secretary
(Acon Members Only, Tunic, Mantle, Cap
and Belt required for admission)  
10:00 AM Grand Council

Web Site

 
Commemorative Order of
St. Thomas of Acon of the USA
Andre E. Lovas, Grand Master
Reese L. Harrison, Jr., Grand Prior
E. Randy Spradling, Grand Secretary
(Acon Members Only, Tunic, Mantle, Cap
and Belt required for admission)
12:00 NOON FESTIVE BOARD - St. Thomas of Acon
  (Acon Members and the Ladies only)
TOP 
1:30 PM Potomac Court No. 107
Order of Athelstan
Province of USA
(Approved Candidates Only)
3:00 PM Opening of the Provincial Grand Court

Web Site

 
of the United States of America
for the Masonic Order of Athelstan
Bryce B. Hildreth, Provincial Grand Master of the USA
David C. Ladd, Provincial Grand Secretary
(Athelstan Members Only)
 
 
TOP 
6:30 PM The Great Priory of America (CBCS)

Web Site
Chevaliers Bienfasants de la Cite Sainte
William J. Mollere, Grand Prior
Reese L. Harrison, Jr., Great Chancellor
Meeting and Banquet
Members Only (or by invitation)
Others - Dinner on your own
TOP 
9:00 PM Allied Masonic Degrees

Web Site
Ceremonies of Installation
Installed Sovereign Master
Venerable Bobby J. Kitchen
 
 
TOP 


FRIDAY, FEBRUARY 12, 2016
7:30 AM BREAKFAST sponsored by Convent General KYCH

Web Site
Lawrence E. Tucker, KGC,
Grand Master General
D. Allen Surratt, KGC, PGMG,
Grand Registrar General
 
TOP 
8:30 AM Grand Council Knight Masons, USA

Web Site
Most Excellent Matthew D. Dupee, Great Chief
Right Excellent E.R. Spradling, Grand Scribe
Great Chief's Council "0"
Excellent Prince D. Selvaraj, Excellent Chief
 
TOP 
9:00 AMLADIES BREAKFAST
No cost all ladies are welcome
11:00 AM Society of Blue Friars

Web Site
Most Illustrious S. Brent Morris, BF, Grand Abbot
Right Illustrious Arturo de Hoyos, BF, Dep. Grand Abbot
Right Illustrious Richard E. Fletcher,
Secretary General
 
TOP 
12:00 PM LUNCHEON sponsored by Knight Masons

Web Site
Most Excellent Matthew D. Dupee, Great Chief
Right Excellent E.R. Spradling, Grand Scribe
Speaker: TBA
 
 
 
TOP 
1:00 PM Holy Royal Arch Knight Templar Priest

Web Site
Grand College of America
Most Eminent David Lee Hargett, K.G.C., K.C.
Grand Preceptor
Right Eminent Lawrence E. Tucker, K.G.C., K.C.
Grand Registrar
  Grand Preceptor’s Tabernacle “A”
  Tabernacle “A” Opens first
  Very Eminent D. Allen Surratt, Preceptor
  Right Eminent Lawrence E. Tucker, KGC, KC, Registrar
  (Grand Preceptor’s Tabernacle “A” will meet concurrently
  with the Grand College)
TOP 
4:30 PM Sovereign Order of Knights Preceptor

Web Site
Paul S. Newhall , Grand Preceptor
Lawrence E. Tucker, Grand Recorder
 
 
 
TOP 
6:00 PM SOCIAL HOUR
7:00 PM ALL MASONIC BANQUET
  Hosted by the presiding officers of the Bodies
  (All Welcome)
9:00 PM Ye Antiente Order of Corks

Web Site
Most Worthy Donald McAndrews,
Grand Bung of the Americas
Right Worthy Bobby J. Kitchen,
Grand Bung of the U.S.A.
 
TOP 


SATURDAY FEBRUARY 13, 2016
7:00 AM BREAKFAST sponsored by York Rite Sovereign College

Web Site
David G. Walker,
Governor General, KCPC, KGC
D. Allen Surratt
Secretary General, KCPC
 
TOP 
8:00 AM Grand College of Rites of the USA

Web Site
Most Illustrious Lawrence E. Tucker,
Grand Chancellor
Right Illustrious Gerald E. Klein,
Grand Registrar
 
9:30 AM Nine Muses Council No. 13
Venerable Frederick G. Kleyn, III, Sovereign Master
Venerable Reese L. Harrison, Jr, PSM, KGC
Permanent Secretary
(All AMD Members Welcome)
 
TOP 
10:30 AM Installed Supreme Ruler
RVB Joseph MacIntyre
 
 
 
 
11:00 AM Commander Noah
RVB Joseph MacIntyre
 
 
 
 
11:30 PM Knight Commander Red Branch of Eri
VB Aaron White
 
 
 
 
TOP 
12:00 NOON The Philalethes Society LUNCHEON

Web Site
President Edward Halpaus, FPS
Secretary Terry L. Tilton, FPS
Guest Speaker: W.B. Shawn Eyer, FPS,
Editor, Philalethes Society
(All Welcome)
 
TOP 
1:30 PM Grand Council of the Allied Masonic

Web Site
Degress of the United States of America and
the Grand Conclave of the Secret Monitor
Most Venerable Douglas S. Moore, KGC
Sovereign Grand Master
Right Venerable Shane Harshbarger
  Grand Secretary
  Grand Masters Council
  Venerable David A. Grindle, Sovereign Master
  Venerable Russell L. Schlosser, Secretary
  Installation of Officers at 4:00 PM
2:00 PMLADIES AFTERNOON TEA
No cost all ladies are welcome
TOP 
The Royal Order
Masonic Knights of the Scarlet Cord
of the United States of America
APPLICATION for All 3 Degrees
4:30 PM: First Grade - Ostiarius or Doorkeeper
5:30 PM: Second Grade – Lector
6:30 PM: Third Grade – Fellow
TOP 
7:00 PM The Masonic Society

Web Site
The Masonic Society: 7th Annual DINNER
Guest Speaker: TBA
James R. Dillman, President
Nathan C. Brindle, Secretary-Treasurer
(All Masons and ladies are welcome)
TOP 
9:00 PM Masonic Order of the Bath

Web Site
Most Honorable Jerold R. Cochran,
Commander General
V. H. Joe R. Manning, Jr.,
Deputy Commander General
R. H. Andre E. Lovas, PCG
Keeper of the Bath Records
TOP 


SUNDAY FEBRUARY 14, 2016

Web Site
The Worshipful Society of Free Masons, Rough Masons,
Wallers, Slaters, Paviors, Plaisteres and Bricklayers
aka “The Operatives”
United States of America Region
Rt. W. Bro. George R. Haynes, VII°, Deputy Grand Master Mason
W.Bro. Robert G. Officer, VI°, Regional Clerk
08:30 AMWashington Monument Assemblage
 W.Bro. Aaron R. White, VI°, Deputy Master Mason
 Meeting open to all members I° to VII°
 Business: Open Assemblage & Regional Business
09:00 AMLodge of Menatzchim V°
 W.Bro. Donald L. McAndrews, VI°, Deputy Master Mason V°
 Meeting open to members of the V°, VI° & VII° only
 Business: Conferral of V° upon invited candidates
10:30 AM Lodge of Harodim VI°
  Rt.W.Bro. George R. Haynes, VII°, Senior Passed Master
 Meeting open to members of the VI° & VII° only
  Business: Conferral of VI° upon invited candidates
12:00 AM Washington Monument Assemblage
  W.Bro. Aaron R. White, VI°, Deputy Master Mason
  Meeting open to all members I° to VII°
  Business: Close Assemblage
12:30 PM Operatives Brunch
  Bunch open to all members I° to VII°
 with advance reservation
 USE RESERVATION FORM


FOR COMPLETE INFORMATION
ON ALL YORK RITE BODIES
CLICK HERE: www.yorkrite.org